Wysyłka paczki za granicę do kraju UE – ile to może kosztować?

Wysyłka paczki za granicę do kraju UE – ile to może kosztować?

Polska jest krajem Unii Europejskiej oraz Strefy Schengen co oznacza, że przekraczanie granic większości krajów europejskich jest dla nas proste i nie wymaga dopełniania skomplikowanych formalności. Czy w takim razie wysyłka paczki do krajów europejskich jest dla nas równie prosta, co przekraczanie granic? Ile może kosztować taka wysyłka i po jakim czasie paczka trafi do odbiorcy? Sprawdźmy!

Wysyłka listu za granicę

Jeżeli chodzi o wysyłkę listu do krajów Unii Europejskiej, to jej koszt mieści się w przedziale 15 do 25 złotych – cena uzależniona jest od tego, jakiej firmie zlecimy dostarczenie naszej przesyłki. Maksymalna waga takiego listu to nawet 350 gram. Czas dostawy to zazwyczaj 3 do 10 dni roboczych. Wysyłka dużego listu jest najtańszą opcją nadania przesyłki za granicę a ze względu na stosunkowo wysoką gramaturę maksymalną takiej przesyłki, warto się co najmniej zastanowić nad taką opcją i rozważyć ją jako alternatywę dla wysyłki nieco droższej paczki.

Wysyłka paczki za granicę

Wysyłka paczki to najczęściej stosowany w Polsce model przesyłki rejestrowanej. Ile w takim razie kosztuje wysyłka paczki do Niemiec, Holandii, Francji czy jakiegokolwiek innego kraju Unii? Zazwyczaj koszt nadania paczki o wadze do 5 kg oscyluje w przedziale 30 do 60 złotych. Jeżeli chodzi o większe paczki o wadze 15 do 25 kg, to musimy się liczyć z kosztem zbliżonym do 100 złotych. Warto sprawdzić oferty poszczególnych firm wysyłkowych, gdyż w zbliżonej cenie można nieraz zlecić paczkę nawet o połowę większą od tej, na jaką pozwala konkurencja. Warto także zwrócić uwagę na maksymalne wymiary takiej przesyłki – zazwyczaj długość i szerokość takiej paczki musi mieścić się w przedziale 185 – 205 cm. Co zrobić z przesyłką o większych gabarytach?

Wysyłka dużej paczki za granicę – jak się do tego zabrać?

Wysyłka dużej paczki jest problematyczna, jeżeli przedmiot, który chcemy wysłać, przekracza wagę bądź wymiary maksymalne dopuszczone przez firmę kurierską. Co w takiej zrobić sytuacji? Warto rozważyć inne opcje nadania przesyłki. Można na przykład poszukać firmy, która oferuje transport drobnicowy za granicę kraju. Nazwa może być myląca, do transportu drobnicowego zaliczamy przesyłki niezajmujące całego kontenera – mogą być to na przykład meble lub części samochodowe. Często firmy realizujące połączenia tirowe na danych trasach oferują dodatkowo możliwość przewiezienia przesyłki wraz z transportowanym przez nie towarem. Skąd dowiedzieć się, o możliwościach transportu drobnicowego na danej trasie? W internecie znajdziemy wyszukiwarki wyszukujące firmy realizujące dostawy na danych trasach. Kolejny etap to ustalenie ceny i miejsca odbioru przesyłki. W takiej sytuacji czas dostawy to od kilku dni do około tygodnia.