Jak przygotować ściany do malowania?

Jak przygotować ściany do malowania?

Jednym z najważniejszych kroków w zmianie aranżacji wnętrza jest zmiana koloru ścian. Możemy położyć na nich efektowną tapetę, panele winylowe lub drewniane oraz pomalować. Malowanie jest najpopularniejszym sposobem dekorowania i odświeżania ścian. Zanim ściany pokryjemy farbą należy pamiętać o kilku rzeczach.

Czyszczenie ścian przed malowaniem

Czyste ściany są kluczem do przygotowania pomieszczenia do malowania. Chociaż nie ma najlepszego sposobu na wyczyszczenie ścian przed malowaniem, większość ścian można umyć gąbką i ciepłą wodą. W przypadku powierzchni narażonych na działanie oleju lub brudu, takich jak ściany kuchenne najlepiej użyć roztworu wody i detergentu odtłuszczającego. Następnie należy wszystko spłukać czystą wodą, aby usunąć wszelkie pozostałości środka czyszczącego. Na koniec przecieramy wszystko wilgotną ściereczką. Najważniejszym etapem procesu jest upewnienie się, że wszystko dokładnie wyschło. Nałożenie podkładu lub farby na wciąż wilgotne ściany może powodować wiele problemów, w tym powstawanie mało estetycznych pęcherzy.

Usuwanie pleśni i grzyba

Bez względu na pomieszczenie, które przygotowujesz do malowania, najpierw należy sprawdzić czy na ścianach nie znajduje się pleśń lub grzyby. Nigdy nie pokrywaj farbą pleśni lub grzyba. Będą one rosły pod warstwą nowej farby, co jeszcze bardziej utrudni późniejsze czyszczenie i konserwację. Możesz wyczyścić pleśń gąbką i roztworem składającym się z trzech do czterech części wody na jedną część wybielacza. Najlepiej nałożyć roztwór i pozostawić na kilka minut, a następnie wyszorować uszkodzoną powierzchnię miękką szczoteczką i spłukać czystą wodą. Do usunięcia grzyba potrzebna będzie profesjonalna chemia. Hurtownia chemii to miejsce gdzie znajdziesz wysokiej jakości środki do odgrzybiania ścian i jej konserwacji.

Gruntowanie ścian przed malowaniem

Podkład jest fundamentem farby ściennej. Użyj podkładu, aby jak najlepiej wykorzystać farbę, zwłaszcza jeśli ściany są porowate lub mają plamy na powierzchni, które wymagają zatuszowania. Podkłady maskują niedoskonałości i tworzą gładką powierzchnię, na której farba idealnie leży. Nie każda ściana wymaga położenia gruntu, ale jeżeli chcesz mieć idealnie gładkie ściany to warto to rozważyć.

Dopiero po tych wszystkich zabiegach można przystąpić do położenia pierwszej warstwy farby. Nawet jeżeli kopiłeś wysokiej jakości farbę renomowanej firmy nie powinna być ona kładziona na nieprzygotowaną ścianę. Narazisz się na niepotrzebne koszty i stracisz czas na ponowne malowanie.