Dlaczego warto udać się na studia?
Coraz więcej młodych ludzi zastanawia się nad kontynuowaniem nauki po liceum lub szkole zawodowej. Nie można nie zauważyć, że ze względu na dynamicznie zmieniające się wymagania na rynku pracy, niektóre kierunki stają się niekoniecznie trafne w ich kontekście. Warto jednak pamiętać o kilku aspektach, które mogą przekonać nas do dalszej nauki na uniwersytecie.
Przewidywanie przyszłości
Ekonomia dla wielu osób stanowi most pomiędzy bardziej technicznymi, a bardziej humanistycznymi kierunkami. Faktycznie, musimy połączyć naszą wiedzą z ścisłą z teorią, którą potem wykorzystamy w praktyce. Analizy ekonomiczne w dużej mierze opierają się na przewidywaniu tego, co nastąpi. Nie wykorzystuje się do tego jednak szklanej kuli, a powtarzalnych schematów. Wydaje się to proste na pierwszy rzut oka. Prawda jest jednak taka, że przy tak dużej liczbie zmiennych naprawdę trudno wskazać tę jedną, która ruszyłaby cały efekt domina w obecnym systemie ekonomicznym. Taka wiedza przychodzi po latach nauki, która musi oczywiście być połączona z praktyką w rozmaitej formie.
Techniczne kierunki
Politechnika jeszcze kilka lat temu kojarzyła się z osobami, które mają problem z nawiązywaniem relacji i decydują się na znalezienie swojej pasji w kilkunastocalowych ekranach komputera. Obecnie jednak taka kolej rzeczy zupełnie nie ma miejsca. Trudno się spodziewać, aby w niedalekiej przyszłości jakiekolwiek wykonywanie obowiązków zawodowych byłoby możliwe bez odpowiedniego posługiwania się właśnie technologią. Największym popytem na rynku cieszą się programiści. Ich stale rosnąca popularność to zasługa konsumentów, którzy potrzebują coraz to nowych aplikacji i stron internetowych do rozmaitych projektów. Warto również zwrócić uwagę na osoby doskonale radzące sobie z urządzeniami technicznymi, którzy zarabiają bardzo godziwe pieniądze świeżo po ukończeniu edukacji na studiach.
Nie tylko po polsku
Studia to jednak znakomita okazja nie tylko na poznanie nowych tajników wiedzy, ale również innych kultur i społeczeństwa poza granicami naszego kraju. Niezależnie od naszych zainteresowań, warto spróbować wyjechać przynajmniej na jeden semestr za granicę. Poznamy wtedy zarówno kulturę miasta, w którym będziemy spędzać następne miesiące, jak również studentów z całego świata. Za każdym razem podczas takiej wymiany mamy do czynienia z wieloma niezwykle otwartymi osobami, które chętnie spędzają czas i poznają się wzajemnie.